Przejdź do treści

Klimatyzacja czy warto?

klimatyzacja-czy-warto

Willis Haviland Carrier, który zdołał uczynić naszą codzienną pracę w upalne dni znośną: jest uważany za wynalazcę systemu klimatyzacji. Ale nie wszyscy są mu za to wdzięczni:

Klimatyzatory mają złą reputację ? dlaczego?

Chociaż systemy klimatyzacji zapewniają chłód i lepszą koncentrację latem, nie wszyscy są jeszcze do niej przekonani. Mówi się, że urządzenia klimatyzacji są siedliskiem bakterii. Ale czy to prawda? Badania wykazały, że narażenie pracowników na żywe drobnoustroje przenoszone w powietrzu lub różne zanieczyszczenia jest mniejsze w klimatyzowanych pomieszczeniach niż na zewnątrz.

Niemniej jednak należy zawsze świadomie korzystać i dbać o urządzenie klimatyzatora. Ponieważ przy braku lub złej konserwacji istnieje ryzyko zagnieżdżenia się bakterii i pleśni. Mogłoby to narazić górne drogi oddechowe na ryzyko.

Często twierdzi się również, że chłodne i suche powietrze wysusza błony śluzowe człowieka, co znacznie ułatwia zadomowienie się wirusów i bakterii. Powietrze z klimatyzacji jest zwykle wystarczająco nawilżane przez błony śluzowe nosa.

Kiedy praca w upały staje się nie do zniesienia

W celu utrzymania komfortu dla swoich pracowników, przedsiębiorcy podejmują działania zapobiegające przegrzaniu załogi w miejscu pracy. Zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniach dla pracowników zmniejsza wydajność siły roboczej od 30 do 70 procent. Podczas pracy przy niskim obciążeniu fizycznym górna granica dopuszczalnej temperatury powietrza w pomieszczeniach powinna wynosić 25 stopni, przy normalnym obciążeniu fizycznym ok. 24 stopnie. To, jak przebiega chłodzenie, zależy od przedsiębiorcy ? na dzień dzisiejszy jednak pracodawca nie ma obowiązku stosowania klimatyzacji w biurze.

Optymalna temperatura dla człowieka

Zawsze upewnij się, że różnica między temperaturą wewnątrz pomieszczenia, a na zewnątrz nie jest zbyt duża, ponieważ zbyt duża różnica obciąża to ciało i krążenie.  W wysokich temperaturach ludzkie ciało schładza się poprzez pocenie się. Jeśli z miejsca gdzie jest wysoka temperatura przejdziesz do dobrze schłodzonego pomieszczenia, pot na powierzchni skóry jest szybko schłodzony, dodatkowo wdychasz to schłodzone powietrze. Podwójne ochłodzenie może być wtedy zbyt duże dla organizmu i może prowadzić do przeziębienia, a nawet do hipotermii. Optymalna różnica temperatury to maksymalnie sześć do ośmiu stopni między temperaturą zewnętrzną, a pożądaną temperaturą wewnątrz. Optymalne warunki do pracy czy relaksu to temperatura od 23 do 27 stopni i wilgotność powietrza od 35 do 65 procent.

Serwis klimatyzacji

Klimatyzacja jak każde urządzenie wymaga przeglądów, serwisu i konserwacji.

Aby uniknąć zagnieżdżenia bakterii i pleśni i utrzymać urządzenie klimatyzacji czy w przypadku większych obiektów całą instalację klimatyzacji w dobrym stanie długie lata należy regularnie przeprowadzać serwis klimatyzacji.

Odpowiednie zabiegi konserwacyjne w celu pielęgnacji i czyszczenia urządzeń należy przeprowadzać co najmniej raz w roku. Regularnie wykonywany serwis klimatyzacji zapewni wydajne i bezpieczne działania urządzeń przez wiele lat.

Klimatyzacja w samochodzie

klimatyzacja-w-samochodzie

Nie zapomnij też o serwisie klimatyzacji także w swoim samochodzie. Zaleca się coroczną wymianę filtra z węglem aktywnym. Najpóźniej, jeśli zaraz po włączeniu wentylacji lub klimatyzacji pachnie stęchlizną, to znak, że najwyższy czas wymienić filtr. W przeciwnym razie nagromadzone drobnoustroje zostaną rozprowadzone w pojeździe i poprzez strumień powietrza mogą dostać się bezpośrednio do naszego organizmu.

Używanie klimatyzacji w samochodzie

Pamiętaj o kilku ważnych zasadach używania klimatyzacji w samochodzie.

  1. Samochód należy najpierw dokładnie przewietrzyć przed odjazdem.
  2. Nie włączaj klimatyzacji, dopóki nie uruchomiłeś auta. Wskazane jest, aby lekko uchylić okna i ustawić wentylację, nie klimatyzację, na najwyższy poziom, aby nagrzane, ciepłe powietrze mogło ujść.
  3. Idealnie temperatura powinna wynosić od 21 do 22 stopni. Po osiągnięciu tej temperatury przełącz system z wentylacji na klimatyzację i zamknij okna.
  4. Pamiętaj: Nadmierne obniżenie temperatury ze względu na zwiększone zużycie paliwa i emisję CO2 nie tylko szkodzi portfelowi i środowisku, ale może również mieć negatywne konsekwencje dla Twojego zdrowia.
  5. Wskazane jest również picie dużej ilości wody, a jeśli błony śluzowe oczu są suche, wkraplanie do oczu odpowiednich kropli – sztucznych łez.
  6. Okna powinny być zamknięte i nie należy zakrywać otworów wlotowych i wylotowych powietrza.

Klimatyzacja czy warto?

Zakup klimatyzacji zdecydowanie zwiększa komfort naszego życia codziennego, czy to w pracy, czy w domu, i pozwoli nam funkcjonować lepiej i być bardziej wydajnym nawet w nieznośne upały na zewnątrz. Ważne jest jednak, aby traktować wsparcie klimatyzacji z umiarem, aby nie narażać się na zachorowanie. Ponadto kluczem do długoterminowego cieszenia się w klimatyzacji jest przede wszystkim regularny serwis i czyszczenie urządzenia ? tylko regularna i profesjonalna konserwacja pozwoli Ci się cieszyć z klimatyzacji na długie lata.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą letnią ofertą – tutaj.

Zachęcamy do obserwowania naszego profilu na Facebooku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *